Choď na obsah Choď na menu
 


Celkový make-up

8. 11. 2010

Ako nanášať make-up?

 
1

Podkladný krémik:
Vytlačíme trošku na chrbát ruky,(pre prirodzenejší efekt môžeme zmiešať s denným krémom) a nanesieme v bodoch na čelo, líca, bradu, nos a rozotrieme smerom von do stratena.

Vyberáme si podľa typu pleti - výživný a hutnejší pre suchšiu a zmatňujúci pre mastnú pleť. Príliš lesklý a rozjasňujúci make-up na mastnej a nečistej pokožke nepôsobí upravene a skôr zdôrazní nedostatky.

Farbu podkladového krému vyberáme vždy na dennom svetle a skúšame na nenalíčenej tvári, nikdy nie na ruke. Nestierateľné prípravky majú zväčša veľmi dobrú kryciu schopnosť, preto ich nanášeme v menších množstvách. Klinický make-up je určený pre pokožku s viditeľnými defektami ako sú žilky, jazvy, pigmentácie a nanášame ho lokálne alebo na celú tvár ale veľmi málo. Prípadne zmiešame s krémom, aby sme sa vyhli efektu masky.

Pri začervenanej alebo hyperpigmentovanej pokožke použijeme ako prvý zelený podkladový krém, ktorý utlmuje, a potom nanášame klasický. Pri pokožke s vráskami nepoužívame make-up s trblietkami alebo perleťou, pretože ich zvýrazňuje. Volíme skôr matný, saténový vzhľad.

Pri nanášani kompaktného make-upu dávajme dôraz na hygienu hubky alebo labutienky, ktorá je dobrým miestom pre množenie baktérií. Zachytáva taktiež množstvo odumretých buniek z pokožky, prach a maz. Čistite ju vo vlažnej vode s gélovým mydlom a nechajte prirodzene vyschnúť.


Korektory a kamufláže:
V ceruzke, vysúvacie v podobe rúžu, kompaktné, so štetcom a pod. Nanášame ich lokálne na miesta, ktoré potrebujeme dôkladne prekryť (kruhy pod očami, vyrážka, pigmentácia, znamienko, jazvička). Môžeme ho nanášať prstami v malých množstvách tak, že ho vklepeme alebo dôkladne rozotrieme krúživými pohybmi. Prípadne použijeme plochý štetček a rovnomerne nanesieme. Na koniec môžeme použiť špeciálny fixačný púder, okrem okolia očí, kde by sa usadil vo vráskach.


Púdre:
Kompaktné, práškové, perleťové, matné, hodvábne, priehľadné, farebné, pre opálený vzhľad a pod. Púder je vhodný pre každú pokožku, ktorej dáva jemný pestovaný vzhľad. Na sypký púder používame objemný veľký štetec s guľatým zastrihnutím.

Vyberajme si z prírodných, hustých a mäkkých štetín. Nanesieme púder na štetec a jemne oklepneme o chrbát ruky, čím zabránime aplikácii veľkého nánosu púdru. Potom jemnými pohybmi nanášame na tvár do stratena. Pri kompaktných púdroch treba byť opatrnejší, sú viac viditeľné a stačí len jemne pritláčať na tvár.

Pre zafixovanie podkladového krému sú najvhodnejšie neutrálne práškové svetlejšie púdre. Tmavými a svetlými odtienmi môžme korigovať celú tvár, napríklad zúžiť lícne kosti, zmenšiť nos, zjemniť ostrú bradu a pod.
2


Farby na líčka:
Práškové, kompaktné, v kelímku atď. Práškové nanášame hustým guľatým štetcom so zrezanou stranou. Farbu nanášame jemnými pohybmi a nezabúdame, že menej znamená viac. Kompaktné nanesieme vklepaním do pokožky. Farbu volíme podľa farebného typu a pigmentácie pleti.


Rozjasňovače:
Kompakné, emulzné alebo poráškové. Slúžia na rozjasnenie a presvetlenie určitých častí tváre, pre mastnú pleť s vyrážkami nie sú veľmi vhodné. Pri každom type pokožky musíme byť opatrní, aby nepôsobila mastne. Rozjasňovač sa nanáša na bezchybnú pleť bez šupiniek ošetrenú peelingom. Existujú aj líčidlá s rozjasňujúcim účinkom ako make-upy, púdre, rúže, tiene, ktoré nikdy neaplikujeme spolu naraz, ale vyberáme si len jednu časť, ktorú chceme rozjasniť.

Nepreháňajme to ani s rozjasňujúcim make-upom, ktorý nie je nutné nanášať na celú tvár. Len málo žien má tak ideálnu tvár, aby si to mohli dovoliť. Dobre pôsobí rozjasňovač na lícnych kostiach smerom k spákom, stred čela, nad perou, prípadne brada a nos. Vždy vyberáme len jednu časť tváre. Perleťový rozjasňovač nikdy nenanášajte pod oči. Pekne vyznie vo vnútornom kútiku a pod obočím.


Očné tiene:
Práškové, mastné, v ceruzke atď. Nanášame napríklad hubkou, kde je špeciálna násadka ukončená molitanovou špongiou, ktorá sa na konci zužuje do špičky. Týmto aplikátorom obkreslujeme hornú i dolnú polovicu viečka, tesne pod hranicou rias, a farbu jemne rozotierame do stratena. Na kontúry viečok slúži široký, krátky do štvorca zastrihnutý štetec, ktorým vytvoríme aj jemné tieňovanie celého viečka.

Pre rýchle a jemné nanesenie tieňov slúži mierne sploštený štetec guľovitého tvaru. Na záhyby viečok je vhodný dlhý plochý štetec z mäkkých vlákien na konci zastrihnutý do špičky. Je skvelý pri nanášaní tmavšieho tieňa a zdôraznenie ohybu horného viečka. Na oči s vráskami nepoužívame perleťové tiene, skôr matné, tlmené farby.


Očné linky:

Vysúvacie, ceruzkové, tekuté a pod. Vyberajme si skôr hnedé odtiene, prípadne zelenú, modrú, ktoré nepôsobia tak tvrdo ako čierna, aj keď čierna je na večer vhodná. Pre prirodzené líčenie nanesieme linky na kontúry horného, aj dolného viečka, a jemne štetčekom rozotrieme do stratena. Oči pôsobia jemnejšie ako s tvrdou presnou linkou. Vhodné riešenie je aj plochým štetcom naniesť v blízkosti rias očný tieň.

Maskary:

Predlžujúce, zahusťujúce, vodeodolné, v rôznych farbách. Vyberajte si nelepivé konzistencie a husté kefky. Maskaru treba meniť po cca 2 - 3 mesiacoch používania. Pri každom otvorení sa do nej dostávajú baktérie a vzduch. Nikdy maskaru neriedime vodou, podporíme tým rozmnoženie baktérií. Radšej si kúpme novú.


Rúže:
Hydratačné, regeneračné, superlesklé, zamatové, nestierateľné a pod. Pred nanesením rúžu aplikujeme na pery trošku krycieho krému a jemne pritlačíme hubku s púdrom - rúž tak dlhšie vydrží. Kontúrovacie ceruzky už nie sú veľmi "in", ale keď máme mastnejší rúž, pomôžu v tom, aby sa nerozpíjal. Vyberajte si ich vždy v podobnom tóne.

Ak máte suché pery, pred nanesením rúžu ich potrite balzamom. Na šupinatých perách by nevyzeral pekne. Ak máte vrásky okolo úst, vyhnite sa perleťovým rúžom.

Tip pre plné pery: Nalíčte pery jemným rúžom a bledý perleťový rúž naneste štetčekom na stred spodnej pery. V trende sú lesky všetkých farieb a chutí. Vyzerajú však dobre hlavne na mladistvej pleti.Nezabúdajme, že menej znamená viac a platí to aj pri líčení tváre. Dobrý make-up podčiarkne farbu očí, pleti a celkovú osobnosť. Pri prehnanom si všimneme tiene, líčka a tvár sa nám stráca. Pestujte svoju pleť, len na zdravej pokožke vynikne dokonalý make-up.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.